5S, czyli ład w przestrzeni fabrycznej

Zarządzanie pracą w magazynie czy hali produkcyjnej wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu norm usprawniających pracę, zwiększających efektywność i zapewniających bezpieczeństwo pracownikom. Jedną z metod cieszących się największą popularnością w zakładach biurowych, magazynowych i usługowych jest tak zwane 5S. Co kryje się pod tą nazwą? Czym są naklejki 5S? Sprawdź!

5S – nowy standard w Twojej firmie

5S w uproszczeniu określić można jako technikę organizacji przestrzeni i pracy mającą na celu stworzenie i utrzymanie wysokiej jakości stanowisk dla pracowników. Metoda jest również narzędziem Lean Manufacturing i Lean Management. Teoria 5S opiera się na pięciu podstawowych krokach regulujących pracę w danym przedsiębiorstwie:

  • S – Sortowanie (jap. Seiri),
  • S – Systematyka (jap. Seiton),
  • S – Sprzątanie (jap. Seiso),
  • S – Standaryzacja (jap. Seiketsu).

Każda z procedur szczegółowo określa zasady postępowania załogi oraz organizacji przestrzeni, w której wykonywane są obowiązki. Jednym z charakterystycznych elementów na przestrzeniach objętych techniką 5S są naklejki 5S.

Jakie korzyści niesie ze sobą wdrożenie zasad 5s?

Dostosowanie się nowych zasad niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstwa. 5S pomaga między innymi zwiększyć bezpieczeństwo kadry, podnosi standard i wygodę pracy, niweluje zakłócenia utrudniające wykonywanie obowiązków, zwiększa jakość wytwarzanego produktu, optymalizuje procesy, obniża koszty, jednocześnie zwiększając zyski.

Gdzie kupić naklejki 5S?

Aby wdrożyć w swojej firmie nowe zasady, należy zakupić specjalne naklejki 5S. Aby mieć pewność, że zakupione taśmy będą wytrzymałe, gładkie, łatwe w czyszczeniu i odporne na zniszczenia, jakie może spowodować na przykład ruch wózków widłowych, wybierz produkty dostępne w specjalistycznych sklepach zajmujących się kompleksowym wyposażaniem przedsiębiorstw. Większość tego typu sklepów prowadzi sprzedaż online, co znacząco usprawnia proces wyposażania biura, magazynu czy hali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *